Kapary – jsou poupata z trnitého keře kapary, rostoucí divoce v jižní Evropě a užívá se jich k přípravě pikantních omáček, k různým masitým pokrmům.
Kardamon -(také malabárská skořice=rajská zrna)- je důležitou přísadou pokrmů kuchyně indické a čínské, je součástí směsí (karí). Používá se do omáček, k aromatizování octa, hořčice, na vánoční pečivo, kynutá těsta, hovězí guláš, rizoto, sekané maso, kuřecí, skopové a jehněčí pokrmy.
Kerblík – Jemné lístky s lehkým petrželovým aroma se používají čerstvé. Nevaříme!. Použití: bramborová nebo zeleninová polévka, drůbež, jehněčí maso, tvarohové, vaječné a sýrové pomazánky.
Kopr – Je nepostradatelný pro přípravu jídel z okurek, hodí se dobře i k rybě, jídlům z brambor a vajíček, studeným omáčkám dodává pikantní příchuť.
Koriandr – medové koláčky, marcipán, luštěniny, zavařeninové a drůbeží paštiky, kapusta, mrkev, červená řepa.
Kmín, mletý kmín – Je plod luční rostliny, používá se kmínové semeno. Účinné látky kmínu povzbuzují činnost zažívacích orgánů, potlačují křeče při kolikách a onemocněních žaludku a upravují zažívání. Kmín působí také proti choroboplodným zárodkům a střevním parazitům. Používá se při pečení žitného chleba, kmínového pečiva, vaření brambor, do polévek, při přípravě masa a uzenin, do pomazánek a měkkých sýrů, tvarohů, salátů a zeleniny. Je součástí do nálevů při nakládání zeleniny, kyselého zelí, okurek.
Levandule – jako koření se používají listy, nebo snítky s květy při přípravě francouzské, italské a španělské kuchyně, a to vždy v malém množství spolu s rozmarýnem.
Libeček – Bývá označován i jako koření maggi. Lístečky, tenké stonky i omyté a usušené kořeny se vaří a výborně se hodí do polévek a omáček. Vyznačuje se silným arómatem, používejte ho proto opatrně. Ochutí při vaření brambor nebo luštěnin, přidáváme jej do bramborových a luštěninových polévek, rybích a masových vývarů, do salátů, mletých mas, tvarohů, pomazánek, bešamel, bylinkové máslo, sekané (mleté) maso. Přidáváme pro aromatickou chuť v malém množství.
Majoránka – Používá se jak čerstvá tak sušená, například do uzenin a játrových paštik, do zeleninových a masitých polévek, do nádivek. Pěstuje se jako jednoletá bylina. Používáme v sezóně čerstvou, v zimě sušenou do polévek, gulášů, dušených i pečených mas, ke kachně, huse, do luštěninových pokrmů, mletých mas, jitrnic, skopového masa.
Máta peprná – čerstvé lístky přidáváme do ovocných salátů, ovocných nápojů, bowlí, ze sušené připravujeme čaj proti plynatosti, žaludečním a žlučníkovým potížím.
Meduňka citrónová – Listy silně voní jako citrónová kůra. Hodí se do salátových zálivek a do sladkých ovocných jídel. Lístky jsou vhodné i na zdobení. Sušené lístky se používají na čaj. Používáme k ochucení limonád, ovocných salátů a všude tam, kde používáme citrónovou šťávu.
Muškátový květ a oříšek – používá se v malém množství do moučníků a pečiv. Též některé zeleniny, polévky a omáčky vyžadují této kořenité přísady.
Oregano – (divoká majoránka) – Nepostradatelné koření do pizzy, je oblíbené také v řecké kuchyni.
Paprika – Plodů papriky je několik odrůd. Červená rozemletá se užívá k pokrmům masitým jako zadělávané telecí, kuře na paprice, guláše, zadělávané dršky, polévky. Zelené papriky plníme dušenou rýží a masem.
Pažitka – Raší již v předjarních teplých dnech. Používá se čerstvá, většinou nasekaná na jemno. Používáme ji čerstvou i zmrazenou do hotových polévek, omáček, k vejcím, tvarohu, pomazánkám, do omelet.
Pelyněk brotan – (boží dřevec)- Je to léčivá bylina i koření. Používá se v malém množství ke kořenění tučného vepřovéhoa skopového masa, pečené husy a kachny, ale také k ochucení koláčů, tvarohu, majonéz a salátů.
Pepř – jsou plody popínavého keře, černý pepř je z nedozrálých sušených plodů, bílý pepř se připravuje máčením ve vápenné vodě nebo mořské soli z plodů zralých. Pepř je nezbytným kořením při vaření.
Nejnovější komentáře