Jídlo patří k základním činnostem, které děláte se svým dítkem vlastně od narození. Nejprve ho kojíte nebo mu podáváte náhradní mléka. Již v tomto období ho učíte pravidelnosti v jídle, pomocí rituálů v něm pěstujete návyky týkající se jídla, které ho budou provázet po celý život.
Jíte – li se skutečným požitkem, jste na nejlepší cestě k zdravým jídelním návykům svého potomka. Když se pustíte s chutí do zeleninového pokrmu a všem nadšeně vyložíte, jak moc vám toto jídlo chutná, pak nakazíte svou radostí z jídla i své dítě.
Ani dětem se nesmí kázat o tom, jak je zelenina zdravá. Kdo se dokáže zaradovat nad kouřícím hrncem husté, zeleninové polévky, nemusí své dítko přemlouvat, aby pokrm ochutnalo. Když jídlo působí potěšení mamince, která je informovaná o zdravé výživě bez toho, aniž by kolem toho dělala mnoho řečí, pak se stravuje celá rodina zdravě.
Na jídlo si během dne vždy udělejte čas. Připravujete -li svačinku batoleti, nachystejte si o sobě.
Vyražte společně m na nákup, vybírejte pečlivě. Využijte odpolední procházku k nákupu. Naučte dítě poznávat jednotlivé druhy ovoce a zeleniny, jak vypadají. Ptejte si jich jaké mají barvy. Nakoupíte, uděláte přitom něco pro sebe a pro dítko, zároveň hrou učíte batole barvy a obohacujete mu slovní zásobu.
Zařiďte dítěti ve vaší kuchyni koutek, kde si může hrát s vámi při vaření. Dejte mu tam různé vařečky, naběračky, misky. Děti rády napodobují dospělé a tak se vy i vaše dítě při vaření dobře pobavíte.
Dejte si záležet při výběru dětské jídelní židličky. Vyberte takovou, která je polohovatelná, dobře omyvatelná. Je to přeci jenom investice na delší dobu. Jezte společně u rodinného stolu. Naučte dítě vnímat tu atmosféru společného stolování, která se mu vštípí do paměti, až bude mít svou vlastní rodinu. Zaveďte pevné rituály, co se týče jídla. Snažte se neodbíhat od stolu, i když s rozverným batoletem je to mnohdy nadlidský výkon.
Není třeba aby rodiče obdivovali každé sousto, které jejich princezna nebo princ spolkne. Pravidlo zní: jestliže dítě jí, je to skvělé, když nejí, tak se také pro tentokrát nic neděje.
Předkládejte dítěti menší porce a raději mu 2x přidejte. Servírujte do plastových misek, kterých je na trhu dnes nespočetně. Používejte plastové lžičky.
Někdy musíte určité druhy jídla nabízet vícekrát, než batoleti zachutnají. Mějte trpělivost, chuťový systém se pomalu vyvíjí a často se mění. Nenuňte dítě,aby něco ochutnalo, kdy samo nechce. Buďte sami příkladem. S oblíbeností jídel je to někdy složité. V určitém období si vaše ratolest oblíbí nějaké jídlo a nechtějí jíst žádná jiná. Není to žádný krok zpět. Zachovete klid a buďte trpělivá. Berte to vždy z té lepší stránky. Lepší pořád jablko, než žádné ovoce.
U jídla platí základní pravidla- nečíst a neprohlížet knížky, leporela. Jídlo jíst v klidu, nepobíhat po bytě. Ušetříte tím spoustu času při úklidu.
Zdroj:
Výživa dětí- Kojíme, krmíme dítě, učíme dítě jíst, Vydavatelství Svojtka a Co, 2009.
Nejnovější komentáře