Reveň neboli rebarbora je vytrvalá zelenina a léčivá rostina s ostře kyselou chutí. Z listů používáme zdužnatěle řapíky zelené, růžové, až červené barvy. Reveň patří k našim nezdravějším zeleninám a je nepráven opomíjena.
Historie
Pochází z Číny a Tibetu. V 18. století se začala pěstovat v Anglii. Dnes je rozšířena do mnoha evropských zemí i u nás.
Léčivé účinky reveně
Rebarbora obsahuje vitamín C, což je velice dobrý antioxidant, který pomáhá chránit tělo před volnými radikály. Vitamín C je nezbytný pro dobrou fuknci kůže, její elasticitu.
Křemík se nachází v rebarboře, ale i chřestu či řapíkatém celeru. Váže na sebe vodu, takže napomáhá hydrataci pokožky, udržuje ji v dobrém stavu.
Rebarbora má vysoký obsah kyseliny jablečné a citronové. Obsahuje i vitamíny skupiny B. Bohatá je i na vápník, hořčík, mangan, křemík, draslík a vlákninu.
– zbavuje střeva jedovatých látek, působí proti zácpě
– zvyšuje činnost svalů
– aktivuje energii buněk a vitalitu
– pomáhá ženám v období menopauzy
– působí proti neklidu a depresivním náladám, díky vysokému obsahu vápníku
– reveň ničí bakterie v žaludku a střevech
– pomáhá při hubnutí
– omlazuje kůži, má blahodárné účinky na vlasy, nehty a pokožku
Nedoporučuje se: při onemocnění kostí, v dětské stravě, u pacientů s onemocněním močového systému a revmatismu. Dále při problémech s žaludečními kyselinami a podrážděnou sliznicí žaludku, při náchylnosti k průjmům.
Významná zelenina v období těhotenství
Ač je to zvláštní a možná jste si myslely, že rebarbora je ovoce, já si to také myslela, ale je to zelenina. Jaký význam má vlastně v těhotenství? Ve třetím trimestru je rebarbora velice zdravá, protože je výborným zdrojem vitamínu C, vitamínu A, křemíku a vlákniny. Velké rebarborové listy jsou sice toxické, řapíky však mají skvělou chuť, i svými zkrášlujícími účinky. Skutečně – rebarbora je výborná na pleť. A vaše pokožka se samozřejmě s každým dalším týdnem víc a víc napíná a namáhá. Rebarbora jí pomůže k lepší kondici.
Zuby, kosti a vlasy (samozřejmě i vašeho miminka) se díky křemíku posilují a hydratují a udržují zdravé. Lidské tělo křemík velmi těžko absorbuje a každý den tohoto minerálu vyloučí 10 až 40 mg.
Využití rebarbory v kuchyni
Rebarbora se hodí do různých ovocných koláčů a moučníků s drobenkou, dále do kompotů a marmelády. Dá se podusit společně s trochou skořice, třeba i s jablky, přidat trochu medu a máte lahůdku na světě. Je to lahůdka, která má kyselou, ale zároveň nasládlou chuť. Nezvyklá je kombinace reveně s chřestem. K reveni se hodí sladkokyselé ovoce jako jsou pomeranče, z koření skořice.
Nákup a zpracování
Ideální je, pokud máte na zahrádce reveň a nemusíte ji nikde shánět. Pokud ne, tak oslovte známé, kteří mají zahradu a třeba vás revení podarují.
Raná reveň je k dostánání ve sklenících už v zimě – v lednu až v březnu. Z volné půdy je k dispozici až koncem července.
Nakupujeme jen pevné a nepoškozené řapíky. V chladničce reveň vydrží až 4 týdny.
Řapíky důkladně omyjeme, oloupeme, krátce povaříme, vodu vždy vylijeme. Při vaření nepoužíváme nikdy hliníkové nádobí. Kov totiž reaguje s kyselinou šťavelovou. Syrová i vařená reveň se dobře zmrazuje.
Pozor!!
Listy reveně jsou jedovaté, obsahují kyselinu šťavelovou. Reveň nikdy nejíme syrovou, neloupanou a ne častěji než 2 x týdně.
Zdroj:
K. Oberbeil, CH. Lentzová, Ovoce a zelenina jako lék, Fortuna Libri, 2001
J. Bowden, A. Tannisová, 100 nejzdravějších jídel pro nastávající maminky, Fortuna Libri, 2010
Nejnovější komentáře