Luštěniny

Luštěniny tvoří základní součást našeho jídelníčku. Jsou to zralá semena luskovin. Nezralé plody (lusky) se zařazují mezi zeleninu. Mezi luštěniny patří hrách, fazole, čočka, arašídy, sója. Také cizrna (římský hrách) a vigna (naklíčená semena „fazole mungo“).

Cizrna je bobobitá rostlina, která patří k luštěninám. Luštěniny patří mezi nejdůležitější zemědělské rostliny, a už odpradávna se používají jako náhrada masa. Je také známá pod názvem římský hrách. Vypadá totiž jako lískový oříšek bez slupky, je i takové velikosti a chutí také oříšek připomíná. Je to rostlina příbuzná hrachu. Setkala jsem se s ní náhodně, když jsem kupovala v koutku zdravé výživy kuskus, tak jsem si říkala, že jí vyzkouším. Chuťově mě překvapila a můžu říci, že se z ní dají kouzlit úžasné věci. V té době jsem byla zrovna těhotná a když jsem si přečetla účinky, které má prospěšné pro těhulky, tak jsem neváhala. Obsahuje totiž kyselinu listovou, která chrání plod před vrozenými vadami nervové soustavy. Je velmi vhodnou potravinou pro lidi žijící v současné uspěchané době. Pomáhá totiž snižovat cholesterol, předcházet zácpě a posilovat nervovou soustavu. Obsahuje velice kvalitní tuky, které pomáhají snižovat hladinu cholesterol v krvi. Neobsahuje žádný cholesterol. Díky těmto vlastnostem pomáhá cizrna předcházet nemocem srdce, arterioskleróze, včetně infarktu myokardu.Vláknina v cizrně přirozeným způsobem stimuluje peristaltiku střev. Doporučuje zvláště těm, kdo trpí stresem a depresí.

Čočka má vysokou výživnou hodnotu, přesto však prospívá naší postavě. Díky vláknině rychle zasytí, podporuje činnost střev a dokáže vázat jedovaté látky ve střevě, které se pak vyloučí z těla. Železo a kyselina listová společně ovlivňují tvorbu červených krvinek. Navíc podporuje nervovou soustavu a snižuje riziko rakoviny.

Fazole s bohatým obsahem vlákniny jsou ideální redukční zeleninou, která udržuje stálou hladinu krevního cukru a chrání před různými civilizačními chorobami. Díky vysokému obsahu draslíku působí močopudně a mohou zabránit vysokému krevnímu tlaku. Jsou dokonalou výživou pro nervy. Vláknina obsažená ve fazolích sice způsobuje nadýmání, ale její zdravé účinky převažují.

Hrách patří k zelenině s nejvyšším obsahem bílkovin, a proto je ideální pro stavbu kostí. Díky vysokému obsahu škrobů a vlákniny zasytí. Vyvážený poměr základních živin a vlákniny zaručuje konstantní hladinu krevního cukru a dobré trávení. Cenné látky, z nichž se hrách skládá, povzbuzují látkovou výměnu, posilují obranu, činnost nervů a srdce a navíc chrání před rakovinou.

Sója obsahuje velké množství bílkovin, vápníku a celou řadu esenciálních aminokyselin. Působí tak preventivně proti onemocnění srdce a cév. Lecitin, vitaminy řady B a hořčík umožňují kvalitní fyzické a především duševní výkony a chrání před stresem. Posiluje imunitu, působí preventivně proti rakovině a osteoporóze.

Luštěniny jsou výborným zdrojem bílkovin (20-25 %). Jejich výživová hodnota je vyšší než u obilovin. Obsah sacharidů v luštěninách je až 60 %, jsou tvořeny převážně škrobem. Sója a arašídy mají obsah sacharidů výrazně nižší a neobsahují škrob. Luštěniny obsahují tzv. oligosacharidy, které způosbují nadýmání. Částečně je lze odstranit, pokud luštěniny namočíte přes noc do vody, také pokud je necháte klíčit. Hodně tuku obsahuje sója a arašídy, jinak je obsah tuku nízký. Dále jsou dobrým zdrojem vlákniny, vitamínů skupiny B a E. I když obsahují hodně minerálních látek, kvůli vazbě na kyselinu fytovou, oxalovou a další látky je využitelnost špatná.

Luštěniny ale obsahují i řadu přírodních toxických látek. Např. sojové boby obsahují inhibitory proteáz (snižují využitelnost bílkovin, lektiny (zpomalují tělesný růst), antivitamíny (ruší účinky vitamínů, kyselinu fytovou (snižuje využitelnost minerálních látek), rostlinné estrogeny (způsobují poruchy reprodukce), puriny (podílejí se na vzniku dny), goitrogenní látky (negativně ovlivňují činnost štítné žlázy), alergeny a mnoho dalších. Tyto látky lze vhodným technologickým postupem částečně odstranit.

Na trhu lze dostat výrobky ze sóji jako např. sojové maso, sojová mouka nebo sojové mléko.

Spotřeba luštěnin je u nás kolem 2 kg na 1 obyvatele za rok. Spotřeba by se měla zvýšit, protože luštěniny jsou dobrým zdrojem bílkovin, vlákniny a dalších látek. Obsahují velmi malé množství tuku.

Používejte tedy lušteniny třeba do polévek jako zavářku na zahuštění, do pomazánek, salátů.

Zdroj: Zdravá výživa pro každý den, J. Piťha, R. Poledne, Grada 2009.

www.novakuchyne.cz

 

Zanechte komentář