Alergie na bílkovinu kravského mléka se může rozvíjet pozvolna a vést k neprospívání dítěte (bolesti bříška, neklid, kojenecké koliky, průjem s přítomností krve, dítě celkově neprospívá, jeho váhová křivka je stejná, někdy může ubývat na váze a ztrácet podkožní tuk). Mohou se objevit změny na kůži – svědivý ekzém. Alergií na bílkovinu kravského mléka trpí 3% dětí ve věku do dvou let. Po třetím roce věku alergie na bílkovinu kravského mléka vymizí u téměř 90% dětí.
Možné příznaky alergie:
-
kojenecké koliky – někdy s alergií nemusí souviset a může se jednat o poruchu zažívání
-
průjem s nitkami krve
-
atopický ekzém- alergie na bílkovinu kravského mléka není běžnou příčinou ekzému, ale vždy jeho průběh zhoršuje
-
časté ublinkávání, zvracení
-
kontaktní alergické kožní reakce – dítě se osype v obličeji po kontaktu s nepatrným množstvím kravského mléka
-
neprospívání, váhové úbytky mohou doprovázet i jiná onemocnění
Léčba potravinové alergie
Je-li alergie na bílkovinu kravského mléka prokázána, je většinou potřeba ji úplně vyřadit z jídelníčku. Dětem podáváme mléka s vysokým stupněm štěpení bílkoviny. K léčbě nejsou v žádném případě vhodná HA – hypoalergenní preparáty, ty mají jen preventivní charakter.
Mléko u dětí můžeme postupně nahrazovat potravinami, které jsou bohaté na vápník. Jsou to např. luštěniny, ovesné vločky, vaječný žloutek, mořské ryby, později pak lněné semínko, mák, ořechy. Také např. zelí, kedlubna, brokolice a pórek.
Léčbu alergie na kravské mléko a výživu dětí s touto poruchou řídí dětský lékař společně s alergologem, gastroenterologem a kožním lékařem.
Zdroj:
Gregora M.: Výživa malých dětí, Grada, Praha 2005
Edukační letáček Alergie na potraviny, MSD, Praha 2011
Nejnovější komentáře