Tato bylinka má opravdu všestranné použití. Dříve jsem tuto bylinku neznala a dnes jí používám prakticky denně. Do polévek, omáček, pomazánek.
Bazalka podle všeho pochází z Indie, ale v Evropě byla známá již ve středověku.
Bazalka pravá je jednoletá bylina z čeledi hluchavkovitých. Dorůstá do výšky okolo 30 cm, má zelené řapíkaté listy a bílé květy. Nejcharakterističtější je její výrazná nasládlá vůně.
K léčivým účelům se používají nejlépe mladé listy a nať. Obsahují především velké množství silic a tříslovin. Vzhledem k tomu, že se listy neotrhají všechny, je možné je sklízet až 3 krát za rok. Mohou se používat čerstvé, nebo sušené, sušit se však musí ve stínu, aby se nezničily látky v nich obsažené.
Nejznámější je bazalka se svěže zelenými listy, k dostání je ale i bazalka s vínovým zabarvením.
Využití bazalky
Nejčastěji se bazalka pravá používá v kuchyni jako vynikající koření. Důvodem však není jen její chuť, ale také její pozitivní účinky na trávicí ústrojí. Dále se užívá ve formě nálevu, jako kloktadlo, nebo jako silnější nálev pro inhalaci. V neposlední řadě bývá využívána v kosmetice, případně pro aromaterapeutické účely (výroba éterických olejů).
Vnitřní užití
-
zvyšuje žaludeční činnost
-
podporuje chuť k jídlu
-
zmenšuje problémy s nadýmáním a jinými střevními potížemi
-
má protizánětlivé a mírné antibiotické účinky
-
čistí močové cesty
-
zvyšuje tvorbu mateřského mléka
Vnější užití
-
pomáhá léčit rány a záněty
-
kloktání léčí záněty hrdla a dásní
-
odpuzuje hmyz
Inhalace éterických olejů nebo výparů z nálevu
-
léčba rýmy, astmatu
-
antidepresivum
Malým dětem a těhotným ženám se nedoporučuje užívat bazalku vnitřně, ani vdechovat výpary.
Bazalka se dá pěstovat jako nenáročná bylinka doma, v různých květináčcích. Nejlepší je ale použít klasický květináč z pálené hlíny. V dnešní době se dá koupit hrnec tzv.“ bylinkáč“
Bazalce stačí opravdu málo – v podstatě jen světlo, teplo a dostatek vody. Květináč naplňte zeminou, nasypte dostatek semínek, zakryjte je substrátem a zalijte.
Bazalka potřebuje vodu a světlo
Květináč s bazalkou umístěte na slunné, teplé místo – ideálně na parapet u okna. Pravidelně rostlinky zalévejte a intenzitu zálivky přizpůsobte teplotě pokoje a počasí. Pokud je venku horko a na bazalku celý den praží slunce, potřebuje více vody než v chladnějších dnech. Nedostatek vody poznáme tak, že rostlina bude mít svěšené lístky – nic se ale neděje, po zalití se většinou vzpamatuje.
Bazalka roste velmi rychle a v podstatě již za pár dní můžeme sklízet první lístky. Ty lze použít do salátů, posekané na dochucení masa, těstovin nebo pizzy. Bazalku můžeme v bytě pěstovat po celý rok, proto není nutné si její lístky sušit – čerstvé jsou přece jen chutnější.
Nejnovější komentáře