Histaminová intolerance

Co je histamin? látka vznikající z aminokyseliny histidinu. Tvoří se v lidském organismu z buněk kůže a sliznice, ale také je do těla přijímán potravou. Vylučování histaminu z buněk a sliznice je průvodním znakem alergické reakce. Uvolňování histaminu může vyvolat symptomy jako je například svědění, bolesti hlavy, pokles krevního tlaku a kožní vyrážka. Při konzumaci stravy s obsahem histaminu dochází u citlivých osob k vyvolání pseudoalergie, která se projevuje podobnými symptomy. Potlačení jeho působení je součástí léčby alergických stavů (antihistaminika H1) a žaludečního vředu (antihistaminika H2).

Uniknout této substanci je dost nesnadné, jestliže je přítomna téměř v každé potravině. To by nebylo tak tragické, vždyť histamin není škodlivý. Má však všechny předpoklady pohybovat se v těle jako nejtajemnější agent 007; coby chemická substance je člověku neviditelný, nemůže ho zjistit čichem ani ochutnat, přesto k nám přichází potravou prakticky ze všeho. Vyskytuje se ve složení jedincovy potravy dlouho a potom se z něj vyvine opravdová „histaminová bomba“.

Histamin nepřichází jen v našem jídle, nýbrž je přítomen také jako tkáňový hormon v lidském těle, kde reguluje více tělních funkcí, např. rozšiřování cév.

Histamin vzniká při mikrobiologickém rozkladu potravin, a proto se velmi hojně vyskytuje v potravinách živočišného původu, například v rybách, mléčných výrobcích, mase. Kromě toho může být obsažen i ve výrobcích procházejících mikrobiologickým kvašením a fermentací (pivo, víno, kyselé zelí, uzeniny, sýry). Pomalu zrající druhy sýrů (starší ročníky goudy, ementál a čedar) obsahují více histaminu než rychle zrající druhy sýrů (mladší ročníky goudy). Měkké sýry jako Camembert a Brie obsahují také větší množství histaminu. Na histamin jsou velmi bohaté výrobky jako extrakty droždí, uzené makrely, uzeniny, sardelové výrobky, šunka a konzervovaný tuňák, dále kávová zrna a černý čaj a víno (červeně víno více než bílé).

Histaminová intolerance tedy znamená potravinovou alergii (nesnášenlivost), která je způsobena nedostatečnou tvorbou enzymu diaminooxidázy.

Lidé, kteří trpí histaminovou intolerancí, musí změnit své stravovací návyky a vyvarovat se, nebo alespoň rapidně snížit množství konzumovaných potravin s vysokým obsahem histaminu. Potravinová nesnášenlivost typu histaminová intolerance vyvolává reakce organismu na příjem potravy s vysokým obsahem histaminu. Může se projevovat alergickou rýmou, průjmy, bolestmi břicha, dušností.

Jako i u jiných alergií, i v případě histaminové intolerance je reakce a průběh u každého postiženého člověka jiná. U všech lidí má ale na průběh reakce vliv množství přijatého histaminu. Platí zde přímá úměra – čím víc histaminu v potravinách člověk přijme, tím větší jsou jeho obtíže.

Mnoho lidí, kteří trpí tzv. histaminovou intolerancí (HIT), má současně i řadu jiných intolerancí či alergií, takže zahájení (jakékoliv) diety bez řádné diagnózy a pečlivé konzultace s lékařem-specialistou se nedoporučuje. Rozhodnete-li se však řídit tímto průvodcem, měli byste podle anglických kolegů pocítit pozitivní změny po zhruba 4 týdnech praktikování této eliminační diety. Je třeba nezapomínat, že lidé citliví na his tamin mají různé toleranční úrovně, takže dalším krokem po kompletní eliminační dietě je zachovat si danou úroveň s vyhlídkou případného dalšího zlepšení v budoucnu.

Léčba histaminové intolerance

Na zmírnění potíží způsobených histaminovou intolerancí jsou podávány léky obecně nazývané antihistaminika. Zamezují účinkům histaminu, takže zabrání rozvoji alergické reakce. Jsou to léky užívané i při jiných alergiích. Mají tlumivé účinky, nemohou je užívat lidé, kteří vykonávají práci vyžadující soustředění, a nebo řidiči. Proto jsou pro některé lidi nevhodné. Těm je doporučováno vyvarovat se potravin s vysokým obsahem histaminu.

Stravovací pokyny; co jíst při histaminové intoleranci

Je velmi důležité jíst pouze ty potraviny, které obsahují co nejnižší množství histaminu ve vztahu k vaší osobní prahové citlivosti.

Je třeba mít na mysli, že něco jako “absolutně bezhistaminové” jídlo neexistuje!

Čemu se vyhýbat

Histamin se vyskytuje především v potravinách, u nichž proběhla fermentace (například zelenina konzervovaná mléčných kvašením – kysané zelí, okurky a podobně). Vysoké množstvíhistaminu mají i některé ryby (histamin se tvoří při skladování a jeho množství může vyvolat až otravy). Rybí konzervy by proto měli lidé trpící histaminovou intolerancí úplně vyloučit ze svého jídelníčku. Nebezpečné jsou rovněž trvanlivé salámy (typu „uherák“ například), tvrdé sýry, čokoláda, pekařské kvasnice a výrobky droždí obsahující, víno a pivo.

Zakázané potraviny (s vysokým obsahem histaminu)

-balkohol včetně vína

– nakládané nebo konzervované potraviny – kyselé zelí

– zrající sýry

– uzené masové výrobky – salámy, šunka, klobásy atd.

– měkkýši, korýši

– luštěniny – fazole, cizrna, sója, arašídy

– ořechy – vlašské a kešu

– čokoláda a další kakaové produkty

– většina citrusových plodů

– výrobky na bázi pšenice

– kvasnice

– ocet

– hotová jídla

– slané tyčinky

– sladkosti s konzervanty a umělými barvivy

Diskutabilní potraviny

– jogurt – záleží na druhu použité bakteriální kultury

vaječný bílek – použitelný jen v syrovém stavu

 

Dovolené potraviny (s nízkým obsahem histaminu)

– čerstvě chycené ryby

–  kuře (bez kůže a čerstvé)

– vaječný žloutek

– čerstvé ovoce – s výjimkou jahod,

– čerstvá zelenina – s výjimkou rajčat

– obiloviny – rýžové nudle, nekvašený žitný chléb, rýžové chlebíčky, oves, r&y acute;žové burisony, proso, těstoviny (z tvrdé pšenice)

– čerstvé pasterizované mléko a mléčné produkty

– mléčné náhražky – kokosové mléko, rýžové mléko

–  žervé, pomazánkové máslo, máslo

– většina olejů (nutno osobně vyzkoušet)

– většina bylin (nutno osobně vyzkoušet)

– většina necitrusových ovocných džusů

– bylinkové čaje (nutno osobně vyzkoušet)

 

Zdroje:

Karen a Roland Possin – Základní kniha zdravé výživy, nakladatelství Fontána

Thilo Schleip – Histaminová intolerance

Web – celostní medicína.cz, anglická wikipedia.org

 

Autor:

Iva Charvátová

Certifikovaný výživový poradce

Člen aliance výživových poradců

Tel. 732 432 775, e-mail: ivacharvat@centrum.cz

www.hubnu-razdva.com

www.loseweight.717.cz

e-mail: info@hubnu-razdva.com

e-mail: loseweight@717.cz

 

Zanechte komentář