Koření nazývají se rozmanité části rostlin, nejčastěji plody a květy, kořeny, listy a poupata. Výživné hodnoty nemají, dodávají však pokrmům vůně a povzbuzují chuť k jídlu.
Bez koření si vaření nedokáži představit. Taková vůně bazalky a těstovin nebo anýzové cukroví na vánoce? Ráda bych vám blíže představila koření, které v kuchyni používáte a možná ani nevíte, proč se tak jmenuje a jaký má původ.
Andělika – se používá jako koření do polévek, omáček a salátů.
Anýz -Badyán – neboli hvězdičkové koření jsou plody malého čínského stromu. Používá se ho jako koření do likérů, cukrovinek, pečiva, vánoční pečivo, ovocné polévky, pudinky, vařené ovoce.
Bazalka – Má velmi výraznou chuť, výborně se hodí do jídel italské kuchyně. Používá se jak čerstvá, tak vařená, na zeleninové pokrmy, těstoviny, vepřové maso, játrové knedlíčky, bílé omáčky.
Bedrník – jako koření se používá jak listí Bedrníku tak i kořen. Jemně nasekané lístky se přidávají do zeleninových polévek a omáček.
Bobkový list – jsou sušené listy vavřínu pravého, listy mají být čerstvé, ne starší jak rok, suché a pružné, světlezelené, nemají být šedivé, hnědé ani s hnědými skvrnami, vyznačují se kořenitou vůní a mírně nahořklou chutí, která dodává jistým pokrmům pikantní příchuť. Suchého bobkového listu užívá se jako přísad do sladkokyselých a rybích polévek, do omáček (rajské, smetanové, svíčkové, polské, fazolové, burgundské), mořidla při úpravě zvěřiny a ryb.
Brutnák (oreček) – Toto koření je vhodné do bylinkových omáček, na bylinkové máslo, k ochucení sýrů a tvarohů, přidává se do červené řepy, špenátu a jiných zeleninových jídel.
Celer – Zelená nať obsahuje vitamín A a C, z minerálů hlavně draslík. Celerovým listem se koření polévky, omáčky, zeleninové saláty, používá se při zapékání i dušení masa se zeleninou. Přidává se do mletých mas a do polévek.
Černobýl (pelyněk černobýl) – Podporuje trávení a činí těžká tučná jídla stravitelnými. Hodí se do pokrmů z mletých mas, do nádivek, vepřové i skopové pečeně a lze ji přidat i do salátů nebo palačinek – ne mnoho asi čajovou lžičku na 1kg masa nebo pokrmu.
Česnek – je oblíbený v kuchyni mnoha národů na Balkáně, v Orientu, v kuchyni francouzské, anglické, italské, španělské, židovské, indické i čínské. U nás se hojně používá do polévek, omáček, při přípravě masa skopového, hovězího i vepřového, při výrobě uzenin, do játrových pomazánek, zabijačkových jídel, jídel z brambor, topinek.
Dobromysl – (oregano)- podporuje chuť k jídlu. Přidává se do pizzi, rizota, špaget, omáček. Dále při přípravě skopového a telecího masa. Nezbytná je při přípravě masa “na divoko”.
Estragon – (pelyněk kozatec) – Koření používané na celém světě. Používá se k aromatizování vinných a ovocných octů, do bylinkového másla, do omáček a majonéz, při nakládání zeleniny, do salátů, polévek, marinád a omelet.
Fenykl – pěstuje se pro aromatické semeno. Fenyklem kořeníme některá pečiva, perník, ovocný chlebíček, majonézové nebo kyselé zálivky k zeleninovým salátům, zavařeniny, sýry, nakládaniny.
Hořčice – vyrábí se ze semen rozemletím na jemnou moučku z bílé hořčice části černé hořčice. Hořčice se podává k masitým pokrmům a přidává se k různým pikantním omáčkám a majonézám.
Hřebíček – jsou poupata myrtového stromu, používá se do omáček, cukrovinek a perníku. Pro silnou a pronikavou vůni se hřebíčku používá jen v malých množstvích.
Chilli -(cayennský pepř)- grilované maso, guláš, pikantní omáčky ke zvěřině nebo k rybám, zeleninové saláty.
Jalovec – nakládaná zvěřina, tučnější vepřové, skopové, tmavší omáčky, zelí, kapusta, červená řepa.
Karí -(curry)- Karí koření je směs obsahující koriandr, kardamon, zázvor, bílý pepř, kukumu, nové koření a kmín. Čínské koření karí obsahuje navíc česnekový prášek a papriku, je tmavší barvy a ostřejší, výraznější chuti. Používá se na přípravu kuřete, ryb, zeleniny, rýže, rajské nebo smetanové omáčka, klobás, pečených jater.
Nejnovější komentáře