Letní měsíce mají v sobě neskutečné kouzlo v podobě čerstvého ovoce jako jsou jahody, třešně, višně, meruňky, maliny, ostružiny, ale i rybíz. Čas nám opravdu rychle letí a než se nadějeme, tak je tu podzim. Každá správná hospodyňka by pro svou rodinu měla tyto druhy ovoce uchovat i na zimní měsíce, kdy bude za okny řádit sněhová vánice. Jak na to? Ovoce lze zamrazit, udělat z něj dobrou marmeládu, sirup, zavařeninu, či výtečný koláč na neděli.
Nevíte, jak zpracovat černý rybíz? Co třeba vyzkoušet marmeládu, která bude dětem chutnat s bílým jogurtem a vy máte jasnou surovinu pro přípravu lineckého cukroví.
Rybíz je u nás nejrozšířenějším druhem drobného ovoce. Pěstujeme odrůdy červené, bílé a černé. V každé bobulce jsou až 2 mg vitamínu C, ale i řada dalších důležitých látek pro náš organismus. Lze jej kombinovat i s jiným ovocem – např. jahodami.
Dětem se může rybíz zdát kyselý, ale věřte, na jeho chuť určitě přijdou.
Vybavte se miskou a vyražte s nimi na zahrádku trhat rybíz. Pobyt na čerstvém vzduchu jim určitě prospěje.
Marmeláda z černého rybízu
Suroviny:
2 kg černého rybízu i se stopkami, bavlněná plena, Gelfix 3:1 – 1000g ovocné šťávy a přidáme 400 g krystalového cukru.
Postup:
Rybíz omyjeme, dáme do mixéru a rozmixujeme. Směs rybízové šťávy propasírujeme přes cedník nebo bavlněnou látkovou plenu, přes kterou rybíz řádně vymačkáme a získáme tak čistou rybízovou šťávu. Na jednu dávku potřebujeme 1000 ml šťávy, kterou smícháme se 2 lžícemi krystalového cukru a balením Gelfix 3:1, přivedeme k varu a necháme asi 1 minutu vřít, pak přidáme cca 400 g cukru, ochutnáme, pokud se nám bude zdát kyselý, můžeme ještě přisladit. Vaříme 5 minut, sbíráme případnou pěnu, odstavíme z ohně, necháme mírně vychladnout, plníme do připravených skleniček, otočíme dnem vzhůru, skladujeme v chladu. A dobrota je na světě.
Nejnovější komentáře