Je zajímavé sledovat, jak se Vánoce a vánoční zvyky na různých kontinentech liší. Přestože se v případě Vánoc jedná o jeden a týž svátek založený na stejném křesťanském principu, jeho prožívaní se v různých koutech světa výrazně liší. Ve srovnání s těmi středoevropskými jsou mexické Vánoce barevnější, mísí se zde vlivy tradiční i pokolumbovské křesťanské společnosti. Zkuste se inspirovat, některé zvyky mohou ozvláštnit i vaše Vánoce.
„Nejcharakterističtějším symbolem mexických Vánoc bude pravděpodobně Vánoční hvězda neboli Poinsentie, typická svým sytě rudým květem. Nese jméno prvního velvyslance USA v Mexiku Joela Robertse Poinsetta, který rostlinu do Spojených států v roce 1825 přivezl,“ popisuje provozovatelka mexického fastfoodu Rancheros Martina Horáková. První zmínka o spojení této rostliny a Vánoc je datována do Mexika 16. století. Pověst zde vypráví o mladé dívce, co byla příliš chudá na to, aby mohla obdarovat Ježíše v den oslavy jeho narození. Anděl jí poradil natrhat obyčejný plevel z okraje cesty a položit jej před kostelní oltář. Z plevelu poté vyrašily karmínové květy a staly se krásnými Poinsetiemi. V 17. století ji pak do vánočních oslav začlenili mexičtí františkáni.
Vánoční hvězda s mexickým pasem
„Hvězda v názvu rostliny a tvar listů symbolizuje betlémskou hvězdu, typická červená barva představuje krev jako oběť ukřižování Ježíše,“ uvádí Martina Horáková. Díky vhodnému podnebí má rostlina své využití po dobu celého kalendářního roku. „Bílá patří na svatby, růžové květy jsou darovány dívkám k patnáctým narozeninám a červený květ patří do období Vánoc, kdy se celá země doslova začervená,“ vysvětluje Horáková. Také proto tvoří Mexiko s více než 50% podílem produkce Poinsentie celosvětovou velmoc.
Vánoce bez stromečku
Vánoční stromky a Santa Claus jsou nejen v Mexiku, ale i v celé Střední Americe relativně novodobou tradicí. Mimo jiné i proto, že vánoční stromky dlouho nebyly v Mexiku úplně levnou záležitostí, většinou se jednalo o dovoz až z Kanady. Dle původních zvyklostí dostávaly děti dárky až na Tři krále.
O dárečky je potřeba se prát
Pro mexické Vánoce je typická piňata. Papírová nádoba ve tvaru oslíka naplněná drobnostmi a sladkostmi se objevuje i u dalších příležitostí včetně narozenin a výročí. „Děti nejdříve obcházejí celý dům, zpívají vánoční koledy a klepou na dveře pokojů. Všechny pokoje zůstávají zamčené jako symbol srdcí těch, kteří odmítli poskytnout přístřeší Josefovi a těhotné Marii v den narození malého Ježíška,“ dodává Martina Horáková. V celém domě je zhasnuto a mladí koledníci si svítí pouze svíčkami. Jediné otevřené dveře vedou do místnosti s piňatou. Ten komu se podaří jí rozbít dřevěnou hůlkou, se mezi ostatními stává hrdinou.
Vánoční tabule po mexicku
Pro pořádné zahřátí v zimních měsících je vhodný pravý mexický punč tzv. Ponche Navideño. „Mezi nejčastější sváteční mexické pokrmy patří masová směs pečená v kukuřičném listu, tzv. Tamales. Pokrm sice není nijak významně spojen s obdobím svátků, ale kvůli velmi pracné přípravě bývají Tamales spíše součástí sváteční tabule než řadového jídla,“ přibližuje mexickou sváteční tabuli Martina Horáková. Za zmínku stojí i sladké pečivo ve tvaru věnce zdobené kandovaným ovocem zvané Rosca de Reyes (Tříkrálový chléb), připravovaný zejména v období Posadas (zkrácená mexická obdoba adventu). O Vánocích na mexických stolech najdete také sladký kašovitý nápoj Atole nebo Rompope, což je pěnivý nápoj podobný vaječnému likéru s příchutí rumu a skořice.
Na stole nechybí ani rýže a čokoláda
„Zajímavé je, že člověk neznalý věci si pod exotickým názvem Arroz con Leche, jen stěží představí mexickou variantu rýžového nákypu dochuceného skořicí a máslem. Pokud už se bavíme o Mexiku a sladkostech, tak v žádném případě nemůžeme zapomenout na čokoládu. Ta nebývá často spojována s Vánoci, ale čerstvé ovoce namáčené v čokoládě bezesporu patři nejen na sváteční stůl,“ uzavírá Horáková. Mexické speciality včetně ovoce s čokoládou nebo arroz noc leche můžete ochutnat například v restauraci Rancheros v pražském Centru Černý Most.
Rancheros je v českých podmínkách zcela nový koncept mexického fast foodu, který založil Jan Běhounek. Nabízí pokrmy tradiční mexické kuchyně. Ta byla v listopadu 2010 zařazena na seznam nehmotných památek lidstva UNESCO. Rancheros je první opravdu zdravý řetězec rychlého občerstvení, který si zakládá na čerstvých surovinách, autentických mexických receptech a přípravě jídla na míru podle přání zákazníka. Přináší chutná a zdravá jídla pro celou rodinu. Nabízí řadu pokrmů od jemných vhodných pro děti až po typicky pikantní pokrmy pro milovníky jalapeño papriček. Nabídka byla připravena pod dohledem Kuchaře roku 2011 Ondřeje Landy. Rancheros se drží hesla: „I rychle můžete jíst zdravě.“ První restaurace byla otevřena v Centru Černý most v Praze v březnu 2013.
Nejnovější komentáře