Zatímco zdravé dítě při sání může svými rty bradavku či dudlík pevně obejmout, při rozštěpu rtu je to znemožněno. Pokud rozštěp zasahuje i patro, nemůže dojít k normálnímu procesu sání, kdy se měkké patro zvede a uzavře nosní dutinu od ústní. Z tohoto důvodu je při kompletním rozštěpu téměř nemožné takovéto dítě běžně kojit. Mnoho maminek v tomto případě sáhne po odsávačkách mateřského mléka a následně tímto mlékem dítě krmí. Tato metoda kojení je však samozřejmě časově náročnější a ne každé mamince se podaří laktaci udržet. Avšak naštěstí je v dnešní době na trhu velký výběr kojeneckých mlék. Toto ovšem již neplatí o krmících pomůckách. Existuje speciální lahvička a také speciálně tvarovaná savička, ale jsou pro některé rodiny poněkud nákladnější. Jednorázový nákup lahvičky stojí zhruba 600Kč. Náhradní savička, která je někdy třeba měnit již po 14 dnech, stojí asi 250Kč. Avšak maminky jsou většinou vynalézavé, a když zjistí, co jejich dítěti vyhovuje, zvládají krmení i z obyčejného dudlíku s menší úpravou či pomocí „přistřikování“.
Je však také nutno dodat, že dle zkušeností rodičů, jsou děti s rozštěpem velmi houževnaté a šikovné. I přes tento svůj handicap dokáže většina z nich brzy vypít tolik mléka jako jejich ostatní vrstevníci.Když dítěti již mléko výživově nestačí, začíná období zavádění příkrmů. Pokud se dítě narodilo s rozštěpem patra a operace jeho uzavření je teprve čeká, je pravděpodobné, že se mixovaná strava bude dostávat do dutiny nosní a následně dráždit ke kýchání. Spíše psychicky náročnější pro rodiče, nežli nepříjemné pro dítě. Ale i příkrmy se povede ve většině případů zvládnout bravurně.
V dnešní době je snaha o co nejčasnější operace. Tato praxe vede k lepším výsledkům hojení, nižší náchylnosti k nemocem horních cest dýchací, rychlejšímu nástupu řeči a menší psychické zátěže pro rodiče, protože si z porodnice odvezou miminko již s krásně tvarovanou pusinkou. Neopomenutelný je také fakt, že je usnadněno krmení.
Rozštěp rtu je v České republice od roku 2005 běžně operován již druhý den po narození dítěte. Patro se operativně uzavírá kolem 6. měsíce věku dítěte. Tímto však léčba nekončí. Dítě je pravidelně až do dospělosti sledováno specialisty a v některých případech je třeba podstoupit ještě několik chirurgických úprav.
Na první pohled vypadá obličejový rozštěp poněkud hrůzostrašně, ale v dnešní době je velmi dobře léčitelný. Nelehký začátek ani náročná léčba nebrání dětem žít naprosto normální plnohodnotný život. Vše také závisí na pozitivním přístupu a odhodlanosti. Aby děti léčbou prošly s úsměvem, je zde pro i ně i jejich rodiče Nadační fond a Občanské sdružení Šťastný úsměv.
Za Občanské sdružení Šťastný úsměv Anežka Rouš Dvořáková
Více informací o rozštěpech, jejich léčbě a další naleznete na www.rozstepy.cz
Nejnovější komentáře